Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A

1. Příměstský tábor – Příběh knihy

(1. 8. – 5. 8. 2016)
Po celou dobu trvání si účastníci tohoto tábora vytvářeli „Knížku pro všechno“, naučili se japonskou vazbu, jednotlivé stránky si vyzdobili různými technikami. Vytvořili si originální razítka z vlny a knoflíků, technikou linorytu vlastní ex libris, vlastnoruční herbářové položky, vyšívaný autoportrét a dokonce vyrobili i ruční papír. Z různých roliček vytvořili krasohled a vydali se na netradiční prohlídku města, výpravu do města podnikli i podle starých plánů. Zajeli se podívat na hrad Roštejn, kde si nejen pohlédli hrad, opekli buřty, ale také nahlédli do tajů čínské kaligrafie. Na besedu za nimi zavítala i spisovatelka Klára Smoliková, autorka oblíbeného dětského komiksu Vynálezce Alva. Poslední den si děti domů odnášely své vlastnoruční knihy plné originálních nápadů a netradičních zážitků.
Fotografie z tábora naleznete na muzejním facebooku


2. Příměstský tábor – Příběh architektury

(17. 7. – 21. 7. 2017)
Co zmizelo se starým světem a co se narodilo do moderní doby? Účastníci tohoto tábora hlavně experimentovali a tvořili. První den zkoumali materiály a konstrukce ze shora i zdola. Druhý den se stali architekty, staviteli a zednickými mistry. Třetí den zavítali do Brtnice do rodného domu Josefa Hoffmana a řešili design – proužky a čtverce, staré a nové a nakonec zjistili, že všechno souvisí se vším. Téma čtvrtého dne bylo Můj dům, můj hrad + paneláky jsou tu taky. V pátek byly na programu dne Priority – Prior a ty, panelový experiment a město podle dětí. Na závěr vznikla pro rodiče a ostatní příbuzné na muzejní půdě originální výstava táborových výtvorů.
Fotografie z tábora naleznete na muzejním facebooku


3. Příměstský tábor

(20. 8. - 24. 8. 2018)
Na vlastní oči, uši, ruce... a možná i jazyk
Tentokrát byl muzejní tábor zaměřen na zapomenutá i nezapomenutá, tradiční i netradiční řemesla z dávných i nových časů. Jak je těžké ukovat hřebík, jak se dělá modrotisk, kolik kroužků je potřeba na drátěnou košili, jak na máslo s obrázkem a k čemu je dobré opravdické trdlo? Tohle a ještě mnohem víc děti uviděly, uslyšely a hlavně vyzkoušely na vlastní ruce.
Fotografie z tábora naleznete na muzejním facebooku


4. Příměstský tábor

Mezi hvězdy
(19.-23. 8. 2019)
Muzejní mezihvězdná expedice objevila malé i velké vesmíry a prozkoumala i nové galaxie. Děti se pohybovaly v hvězdných mapách, nad Zemí i v podzemí, poznaly vesmírné jídlo, vesmírné vynálezy, vesmírné kamení a mnoho dalšího. Hledači pokladů a mezihvězdní cestovatelé nakonec řešili základní astronomický problém: není náhodou ta naše Země úplná Superstar?
Fotografie z tábora naleznete na muzejním facebooku


5. Příměstský tábor

Téma: Za zvířátky do pohádky
(10. - 14. 8. 2020)

Během týdne plného pohádkových příběhů z Vysočiny se děti seznámily s některými zvířátky, která v okolí našeho města žijí. Poznaly přirozené prostředí, v němž se vyskytují, a společně s nimi zažily dobrodružství v říši fantazie. Na závěr týdne připravily také dramatické zpracování jednoho z příběhů, které představily i rodičům na hradě Roštejně.
6. Příměstský tábor

Téma: BUDIŽ KNIHA!
(17. - 21. 8. 2020)

Bylo to opět dobrodružné hledání pokladů v muzeu i v ulicích města. Táborníci objevili tajemství herbářů, vyzkoušeli si, co umí písmo, vyrobili si ruční papír a stali se grafiky při tvorbě ex libris, nahlédli do umění starých knihařů a tiskařů. Uskutečnili výpravy do poezie, komiksu, umění a fantazie a dalších neprobádaných území. Vyzkoumali, co všechno je možné popsat, tisknout a svázat, zkrátka potkali se s knihou tak, jak ji možná vůbec neznali. Nakonec si každý z nich domů každý odnesl vlastnoručně svázanou originální knížku a určitě ještě hodně navíc.nahoru