Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
21. 10. 2021 Letenku do vesmíru, prosím aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc?
přednáší Ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Po dekádách slibů se zdá, že díky novým dopravním prostředkům přichází éra kosmické turistiky. Nejde přitom jen o jedince: do konce příštího roku se na oběžnou dráhu vydají desítky platících zákazníků, na suborbitální možná stovky. Kolik dnes stojí letenka do vesmíru, kam až může její cena klesnout a kdy plus čím budeme létat na dovolenou do orbitálního sanatoria?

Přednáší Ing. Tomáš Přibyl
Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.


Přednášku pořádá Muzeu Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
22. 10. 2021 NPP Švařec - mykologický klenot Vysočiny
přednáší Ing. Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
4. 11. 2021 Zastavení s pamětnicí
životní příběh jihlavské rodačky Gertrudy Samuelové, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Zastavení s pamětnicí
Paní Gertruda Samuelová se narodila roku 1942, tedy v době velmi vypjaté a nejisté. Její maminka byla jihlavská Němka, která byla krátce po jejím narození nucena Jihlavu opustit vzhledem k nebezpečí, které tu na německé obyvatelstvo čekalo. Svou dceru nechala u paní Hedviky. Ta ji přijala a pečovala o ni. Paní Samuelová se rozhodla vyprávět svůj příběh, a tak nám přiblížit životní strasti, které přinášela neklidná doba minulého století.

Její povídání si můžete poslechnout v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava ve čtvrtek
4. listopadu od 17 hodin.
5. 11. 2021 Tajní evangelíci ve Velké Lhotě a okolí
přednáší Lenka Brychtová a Milada Čermáková, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Třešť
25. 11. 2021 Paprsková optika ve službách astronomie
přednáší Ing. Zbyněk Dostál, Ph.D., z CEITEC a VUT Brno, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
V přednášce budou představeny principy paprskové (geometrické) optiky v souvislosti s možnostmi využití těchto fyzikálních zákonů v základních přístrojích, které astronomové používají pro zkoumání vesmíru – v dalekohledech. Přednáška se věnuje také tzv. optickým vadám, které jsou pro některé druhy dalekohledů charakteristické.

Ing. Zbyněk Dostál, Ph.D. působí ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně a přednáší fyziku a jemnou mechaniku na Vysokém učení technickém v Brně. V oblasti jemné mechaniky je také držitelem několika patentů a užitných vzorů.

Přednáška je pořádána ve spolupráci Jihlavské astronomické společnosti, Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a Muzea Vysočiny Jihlava.
30.11. 2021 Výprava po historických památkách Austrálie, Thajska a Kambodže
snímky ze svých cest představí Mgr. David Zimola, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednášky se konají v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru