Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
19. 1. 2018 Astronomické úkazy v roce 2018
přednáší: RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D., z Astronomického klubu Pelhřimov, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Tradiční lednová přednáška bude letos pojata trochu netradičně. V přednášce nebude chybět povídání o viditelnosti jednotlivých planet během roku a o jejich vzájemných sblíženích. Řekneme si něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Netradičně si však letos budeme vyprávět o zimní oboze - o souhvězdích, které ji zdobí, a o vzdálených objektech, které se na ní skrývají. Řeč bude tedy o mlhovinách, hvězdokupách, vícenásobných hvězdných systémech a o cizích galaxiích.

Přednášku zajišťuje Pobočka Vysočina České astronomická společnosti ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností.
Science Café
23. 1. 2018 Změny klimatu a infekční onemocnění statisticky
přednáší: Mgr. Natália Martínková, Ph.D., z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Lidstvo vyrostlo v dobách klimatických změn, ale dnes se obáváme, jaké počasí přinese budoucnost, kdy udeří další hurikán nebo sucho. Lidstvo vyrostlo v dobách epidemií, ale dnes se už nebojíme neštovic, moru ani tyfu. Jak se v čase mění klima, co způsobuje živým organismům a jak můžeme předpovídat epidemie? Statisticky. Čas je při počítání jenom další proměnná, kterou můžeme měnit a zjistit tak, jak svět vypadal, nebo bude vypadat. Autorka je vědecká pracovnice Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Zabývá se zejména vztahy obratlovců a jejich patogenů, modelováním změn DNA v čase a evolucí infekčních nemocí. Značnou pozornost věnuje studiu netopýrů, včetně výzkumu tzv. syndromu bílého nosu.
26. 1. 2018 Lupenaté světlovýtrusé houby - 2. část (bedly a muchomůrky)
přednáší: Ing. Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
29. 1. 2018 Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Telčsku
přednáší: Mgr. David Zimola, archeolog MVJ; obřadní síň telčské radnice, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
15. 2. 2018 Gravitační vlny: třetí okno vesmíru dokořán
přednáší: Ing. Petr Dvořák z Vysokého učení technického v Brně, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Předpověď Alberta Einsteina o existenci gravitačních vln je víc než sto let starou teorií, avšak první přímá experimentální detekce těchto vln se podařila teprve na konci roku 2015. Pojďme se podívat, jak princip detekce gravitačních vln funguje a také na převratné objevy, které se díky experimentálnímu potvrzení existence gravitačních vln v poslední době odehrály. Ukážeme si, že gravitační vlny pro nás představují nový způsob poznávaní vesmíru, díky čemuž jsme mohli jen v posledním roce zaznamenat hned několik takříkajíc revolučních astronomických objevů.

Přednášku zajišťuje Pobočka Vysočina České astronomická společnosti ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností.
16. 2. 2018 Beseda s Anetou Chytkovou
beseda s autorkou knihy Antonín Kalina, třebíčský hrdina, který zachránil více jak
900 dětí z koncentračního tábora Buchenwald, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Třešť
19. 2. 2018 Co se děje na hradě?
přednáší PhDr. Kateřina Rozinková, kastelánka hradu Roštejn,
obřadní síň telčské radnice, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
20. 2. 2018 Science Café
Vědecké i nevědecké přístupy k rekonstrukci historie
přednáší: Mgr. Pavel Macků z Národního památkového ústavu, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Vědecké a nevědecké přístupy k rekonstrukci historie (experimentální archeologie, livinghistory, reenactment)

Téma je věnováno rekonstrukci různých historických etap v podobě experimentálně vyráběných replik hmotné kultury, ale i snaze o napodobení a pochopení mentality našich předků. Do striktně vědeckých metod začíná stále běžněji, a to nejenom v rámci popularizace vědy, vstupovat i prvek ožívající historie, který dovoluje prožít jednotlivé etapy pre/historie na vlastní kůži. Jaká jsou úskalí této rekonstrukce, její hranice a kde začíná již fantasie?
21. 2. 2018 Právě jsem se vrátil z hradu...
další beseda z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži,
tentokrát s Jiřím Padevětem, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
6. 3. 2018 Můj život s astronomií
přednáší: Ing. Rostislav Rajchl z Hvězdárny a planetária Uherský Brod, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Popularizační přednáška ředitele Hvězdárny a planetária v Uherském Brodě, ve které možná i humorným způsobem zrekapituluje svůj život s hvězdami a jinými vesmírnými tělesy...

"Na pozadí událostí spojených s výročím 100 let České astronomické společnosti se zamýšlím v přednášce Můj život s astronomií nad těmi událostmi, kterých jsem se osobně účastnil, jako hvězdářské dítě, vyrůstající v astronomickém prostředí (výstavba planetária v Praze, dvoumetrového dalekohledu na hvězdárně v Ondřejově, fotografování drah umělých družic Země...).
Vzpomínám i na kulturní prostředí, které astronomii obklopovalo, například Cimrmanův přínos astronomii...
V přednášce také bude prezentována moje největší záliba - historie astronomie v českých zemích od pravěku do současnosti."
19. 3. 2018 Hrad Landštejn a jeho majitelé ve 13. až 20. století
přednáší: Mgr. Eliška Niederová, kastelánka hradu Landštejn;
obřadní síň telčské radnice, začátek v 16:00
MVJ, pobočka Telč
20. 3. 2018 Science Café
Rentgenová tomografie ve službách historických věd
přednáší: Doc. Ing. Michal Vopálenský, Ph.D., z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR,
začátek 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Možnost nahlédnout pod povrch objektů prostřednictvím rentgenového záření přináší mnoho nových možností zkoumání historických artefaktů. Vytváření virtuálních prostorových modelů prostřednictvím tzv. výpočetní tomografie pak umožňuje vidět skutečnou vnitřní strukturu objektu, objekt jakkoliv virtuálně rozřezat, odstraňovat některé jeho části a podobně. Takto je možné odhalovat zvnějšku neviditelné skutečnosti - např. dutiny v objektech, pozdější restaurátorské zásahy, původní výzdobu kovových předmětů ukrytou pod nánosem koroze, způsob spojení dřevěných části soch atd.

Přednáška se po fyzikálním úvodu zaměřuje právě na použití moderních tomografických metod v historických a památkových vědách, s příklady ze zajímavých projektů prováděných v laboratoři rentgenové tomografie Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i., Centra excelence Telč.
22. 3. 2018 Kosmonauti s čenichem, ocasem, krunýřem, ploutvemi, osmi nohama... Aneb na počátku byla Lajka
přednáší: Ing. Tomáš Přibyl, publicista a expert v oblasti kosmonautiky, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Zvířata, která se od počátku kosmické éry lidstva vydala do vesmíru, by dokázala vytvořit solidní Noemovu archu. Některá se stala všeobecně známými, jiná v tichosti položila svůj život na oltář vědy. Na konci minulého roku jsme oslavili 60. výročí letu prvního živého tvora - psa Lajky - do vesmíru v družici Sputnik 2. Při této příležitosti si připomeneme pestrou historii kosmických letů „němých tváří“.

Přednášku zajišťuje Pobočka Vysočina České astronomická společnosti ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností.

Přednášky se konají v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru