Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
21. 11. 2019 Nezapomeňte, že jsme zemřeli, abyste vy mohli svobodně žít!
přednáška Vlastimila Budaře je věnovaná osobnosti RNDr. Bohuslava Hrudičky,
který zemřel v roce 1942 v koncentračním táboře Mauthausen, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Třešť
22. 11. 2019 Houby PP Suché kopce aneb mykoflora vlhké louky Žďárských vrchů
přednáší: Ing. Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
25. 11. 2019 Příroda a krajiny Ománu
přednáší: RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D., a Pavel Bezděčka,
obřadní síň telčské radnice, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
28. 11. 2019 New Horizons - Pluto a Ultima Thule
přednáší: prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., z VUT Brno, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Přednáška líčí fascinující desetiletou cestu sondy New Horizons k Plutu a ukáže vám úžasný svět vzdálený od nás čtyři a půl světelné hodiny. Dozvíte se i o smutném osudu planety Pluto. Dále se podíváme na malou planetku Ultima Thule, která je a na dlouhou dobu určitě bude nejvzdálenějším tělesem, které bylo detailně prozkoumáno kosmickou sodou.

prof. Miloslav Druckmüller je český matematik, vedoucí Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Věnuje se matematickému zpracování digitálních fotografií a celosvětově proslul zejména fotografiemi sluneční koróny při úplných zatměních Slunce, které sám pořizuje speciální technikou během astrofotografických expedicí.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti
2. 12. 2019 Vánoce v Evropě
přednáší: PhDr. Dana Nováková, obřadní síň telčské radnice, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
Science Café
10. 12. 2019 Šlechta na Jihlavsku do husitských válek
přednáší: Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph.D., z NPÚ, územní odborné pracoviště Telč, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
V přednášce budou představeny písemné a hmotné prameny k poznání dějin šlechty v oblasti Jihlavska do husitských válek a představeny výsledky dosavadního výzkumu.
12. 12. 2019 Hudba sfér
přednáší: Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy,
začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, mohou být zvukové vlny. Vesmírné zvuky bývají v našich představách záhadné možná i trochu strašidelné. Vydávají však kosmická tělesa, jakou jsou hvězdy, planety či galaxie nějaké skutečné zvuky? A pokud ano, jak je můžeme uslyšet? Jsou tyto zvuky stejně tajemné jako vesmírné objekty, které je vydávají?

Mgr. Jakub Rozehnal je ředitelem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a prezidentem družení Aldebaran Group for Astrophysics. Dlouhodobě se zabývá popularizací astronomie a astrofyziky. Mezi jeho odborné zájmy patří zejména výzkum extrasolárních planet a migrace planet. Je autorem několika desítek populárních i odborných článků, dlouholetým redaktorem Hvězdářské ročenky a spoluautorem několika astronomických a fyzikálních knih.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
27. 12. 2019 Černé díry už nejsou tak černé
přednáší: Ing. Petr Dvořák, Ph.D., z CEITEC a VUT Brno, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Černé díry jsou vesmírné objekty, které lidi od okamžiku vzniku předpokladu jejich teoretické existence uchvacovaly a zajímaly. Technologické nástroje na experimentální studium těchto fascinujících objektů však máme k dispozici teprve v posledních dvou dekádách. Pojďme se v této přednášce společně podívat na to, co jsou černé díry ve skutečnosti, jak vypadají a jaké mají vlastnosti. Zaměříme se na i na experimentální výzkum černích děr a na převratné astrofyzikální objevy z toho roku.

Přednášky se konají v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru