Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
11. 5. 2017 Byl velký třesk?
přednáší: Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Českého vysokého učení technického v Praze, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vesmír vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi. Co tedy bylo na počátku? A můžeme naše představy vůbec ověřovat?
29. 5. 2017 Fenomén Masaryk
přednáší: doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D. z Národního muzea, začátek v 17:00 v obřadní síni telčské radnice
MVJ, pobočka Telč
více informací
Tatíček nebo první český feminista? Největší Čech nebo "ohavný zrádce národa"? Zakladatel státu nebo rozbíječ monarchie? Individualista nebo vůdce milionů? Tomáš Masaryk. Tomáš Garrigue Masaryk. Prostě "Fenomén MasaryK - fenomén našich dějin 20. století, který bude představen v přednášce doc. PhDr. Michala Stehlíka, Ph.D., hlavního autora připravované stejnojmenné výstavy Národního muzea. Poznejte jedinečnost osobnosti i neznámé kapitoly z života prvního československého prezidenta.
15. 6. 2017 Odhalené záhady měsíční astronomie aneb Kachny na Měsíci
přednáší: Bc. Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
O Měsíci mezi lidmi i ve 21. století koluje celá řad polopravd nebo dokonce i úplných nepravd. Současná věda přitom mnohé z tzv. záhad již dokáže obstojně vysvětlit. Přednáška poodhaluje historii a zákulisí některých “měsíčních” omylů, mystifikací a konspiračních teorií.
26. 6. 2017 Judaismus, křesťanství a islám
přednáší: Daniel Haslinger, specialista na historii a současnost Blízkého východu,
začátek v 17:00, koná se v obřadní síni telčské radnice
MVJ, pobočka Telč
více informací
Judaismus, křesťanství i islám jsou monoteistická náboženství, která vycházejí z jedné (židovské) tradice, dovolávají se jednoho a téhož Boha a všechna považují Jeruzalém za posvátné město. Přesto jsou mezi nimi nepřekonatelné rozdíly, které byly v minulosti a dodnes jsou příčinami mnohých napětí a tragédií. V čem tyto rozpory spočívají a zda je lze někdy překonat nám přiblíží přednáška Daniela Haslingera, specialisty na historii i současnost Blízkého východu.
27. 11. 2017 Mexiko zase trochu jinak
přednáší: Jaroslav Šnicer, Klub pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava,
začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednášky probíhají vždy v úterý v 17 hodin (nebude-li uvedeno jinak) v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru