Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
21. 9. 2020 Od pramene Dyje ke Znojmu
zajímavá zastavení, zříceniny, hrady a památky podél toku řeky Dyje
přednáší: Zdena Vaníčková, knihovna Univerzitního centra MU, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
více informací
Dyje je důležitá středoevropská řeka, která vzniká soutokem Rakouské Dyje (Thaya) a Moravské Dyje ve městě Raabs an der Thaya. Její tok často tvoří hranice mezi Českem a Rakouskem hlavně mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Tato oblast byla v roce 1991 vyhlášena Národním parkem Podyjí. Moravská Dyje pramení na Vysočině nedaleko Panských Rozsíček asi 10 km od Třeště. Pěším putováním od pramene Moravské Dyje podél této krásné řeky až do Znojma je možno vidět nejenom mnoho přírodních zajímavostí, ale i další pozoruhodnosti z historie i současnosti. O svých toulkách těmito končinami se podělí Zdena Vaníčková v pondělí 21. září v 17 hodin v prostorách knihovny Univerzitního centra v Telči.

Srdečně zve všechny zájemce Muzejní spolek v Telči.
25. 9. 2020 Vzácné houby Žďárských vrchů
přednáší: Ing. Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
6. 10.2020 Sklářství na Vysočině
přednáší: Mgr. Aleš Knápek z Muzea Novojičínska, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Science Café
13. 10. 2020 Dendrochronologie
přednáší: Ing. Josef Kyncl z DendroLabu Brno, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
19. 10. 2020 Kapitoly z historie módy
přednáší: PhDr. Ludmila Růženecká, knihovna Univerzitního centra MU, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
více informací
Haute couture měla svůj počátek v úspěšném Angličanovi, Charesi Worthovi, který založil svůj salon ve Francii a oblékal také několik významných dam u evropských královských dvorů. V jeho stopách pokračovaly především francouzské návrhářky Vionettová, Lanvinová a Coco Chanel.

Inspiraci z francouzských módních salonů převzala řada prvorepublikových módních návrhářů u nás. K nejznámějším patří jména Podolská, Roubíčková a Rosenbaum. Toto dědictví spočívá v kvalitě materiálu, jednoduché linii a nápaditém střihu. I móda následujících desetiletí v něm nacházela nekončící zdroj ponaučení, základy nových stylů a především klíč pro pohodlné odívání.

Přednášky probíhají vždy v úterý v 17 hodin (nebude-li uvedeno jinak) v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru