Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
22. 11. 2018 Pravda je tam venku aneb Hledání pravdy o mimozemském životě
přednáší: Bc. Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Jak lidé hledali "pravdu" o možnosti existence mimozemského života v minulosti? A jak ji hledají dnes? Čemu všemu jsme schopni uvěřit? A jaké neuvěřitelné metody používají vědci? Je vůbec možné v současnosti objevit mimozemský život? A může být něco pravdy na tzv. konspiračních teoriích? Kde končí realita a kde začíná fikce? Pravda je tam venku ...

V úvodu přednášky bude neformálně zahájena výstava Hvězdné nebe nad námi krátkým happeningem Patnáct let pod oblohou s Jihlavskou astronomickou společností.

Miloš Podařil je předsedou Jihlavské astronomické společnosti také působí ve Výkonném výboru České astronomické společnosti. Zabývá se zejména popularizací astronomie.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Jihlavskou astronomickou společností.
23. 11. 2018 Rumunský Banát a srbská Vojvodina
přednáší: Vlastimil Budař a Milina Matulová, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Třešť
více informací
Muzejní spolek v Třešti oslavil 100. výročí vzniku samostatného Československa netradičním způsobem,
a to návštěvou krajanů v Rumunsku a slovenské komunity v Srbsku.
Členové spolku navštívili centrum Slováků v Srbsku - městečko Bački Petrovac, dále Novy Sad s pevností Petrovaradin, město Kovačica poblíž Bělehradu, v srbské části Banátu vesničku Češko Selo, v rumunské části pak Gernik, Rovensko, Bígr a Svatou Helenu. Z tohoto zatím nejnáročnějšího a nejdelšího výletu třešťského Muzejního spolku je připravena přednáška s promítáním fotografií a povídáním o Češích a Slovácích žijících daleko od svého původního domova. Jste srdečně zváni!
3. 12. 2018 Předvánoční rozjímání s PhDr. Danou Novákovou
setkání s etnografkou jihlavského muzea, začátek v 17:00
obřadní síň telčské radnice
MVJ, pobočka Telč
4. 12. 2018 Pátrání po osudech předků za první světové války
přednáší: Radim Kapavík, předseda spolku Signum belli 1914, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Vysvětlíme si, jak a kde lze dnes dohledat informace o osudech vojáků v první světové válce.

Před sto lety skončila první světová válka, největší a nejstrašnější konflikt, jaký svět do té doby poznal. Válka zasáhla do osudů bez nadsázky každé rodiny - mobilizováno bylo okolo jeden a půl milionu mužů z území Českých zemí, více než 200 000 z nich v ní zemřelo. Další statisíce utrpěly nejrůznější zranění (v poválečném Československu zůstalo asi 200 000 válečných invalidů) a nebo prodělali několik dlouhých let ve válečném zajetí v cizích zemích daleko od domova. Na besedě si přiblížíme, jak se válka společnosti dotkla a jak můžeme dnes, po sto letech od jejího skončení, vypátrat informace o osudech konkrétních vojáků, našich předků.
Co dělá Jihlavu Jihlavou?
7. 12. 2018 Černá hodinka páteční adventní
přátelské setkání s městskými mýty, historií, skutečností i fantazií...
na jihlavskou dlažbu trochu jinak s Mgr. Silvií Čermákovou, sraz v 16:00 u muzea
Science Café
11. 12. 2018 Prusko-rakouské války pohledem archeologie
přednáší Mgr. Petr Hejhal, Ph.D. z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
V 18. a 19. století proběhlo několik válek, které se zásadně dotkly života obyvatel Čech a Moravy. Při zkoumání těchto konfliktů v posledních letech významně pomáhá archeologie. Čím může archeologie přispět v poznání událostí, ke kterým máme k dispozici písemné prameny, dobové mapy a plány, svědectví přímých účastníků a někdy i novinové zprávy a fotografie? Přednáška se pokusí nabídnout odpovědi prostřednictvím konkrétních případů ze sedmileté války (1756-1763), války o bavorské dědictví (1778-1779) a prusko-rakouské války (1866) na území severovýchodních Čech.
13. 12. 2018 Nové záludné otázky z astronomie
přednáší: prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. z Masarykovy univerzity v Brně, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Proč je nejtepleji, když je Slunce plné skvrn? Jsou hnědí trpaslíci hnědí? A konečně: Kolik nov má jedna kilonova? Přednáška uvádí nově vydanou knihu prof. Mikuláška Nové záludné otázky z astronomie.

prof. Zdeněk Mikulášek působí na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Mezi jeho hlavními obory patří fotometrie a spektra proměnných hvězd a studium atmosférické extinkce. Prof. Mikulášek též patří mezi přední české pedagogy a popularizátory astronomie a astrofyziky.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Jihlavskou astronomickou společností.

Přednášky probíhají vždy v úterý v 17 hodin (nebude-li uvedeno jinak) v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru