Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
 • Žákům druhého stupně základních škol a studentům středních škol nově nabízíme speciální dílny:
  Renesanční dílny
  K pokladům Vysočiny a města Jihlavy patří také budovy, jejichž stěny zdobí dodnes často nádherné obrazy nebo ornamenty, fresky nebo sgrafita, kterými se kdysi pyšnily i další domy jihlavských měšťanů. Prostory Muzea Vysočiny Jihlava i obě budovy Oblastní Galerie Vysočiny v Jihlavě jsou krásnými ukázkami renesanční architektury a rozhodně stojí za pozornost. Muzeum Vysočiny proto připravilo dílnu, která nabídne možnost blíže poznat a vyzkoušet si nejznámější a nejčastější techniky výzdoby stěn a fasád renesančních domů:
  FRESKU A SGRAFITO.
  Počet účastníků je bohužel omezen maximálním počtem 15.
  Pokud chcete okusit práci stavitelů, umělců a řemeslníků z nejslavnějších časů města Jihlavy, nezapomeňte si včas zabookovat termín!
 • Budiž kniha
  Kniha – to není jen potištěný papír! Jak dříve vznikaly knihy? Kdo je psal? Co se do nich psalo? Čím se psalo a na co? V programu odhalíme něco z knihařského a tiskařského řemesla a pokusíme se rozluštit některá stará písma. Seznámíme se se slavným nakladatelstvím Josefa Floriana ze Staré Říše a s knihami a grafikou z produkce Nova et Vetera.

  - OD INICIÁLY K EX LIBRIS
  Program provede historií knih a PÍSMA od nejstarších ručně psaných kodexů (Gelnhausenův kodex) přes renesanční objev knihtisku a jihlavské tiskárny až k moderní tvorbě ex libris. Budeme zkoumat různé typy písma, dozvíme se, co je KALIGRAFIE, vytvoříte si vlastní iniciálu a čekají vás i další tvůrčí úkoly.
  Délka trvání programu 90 min, maximální počet účastníků 15.

  - JAK SE DĚLÁ KNIHA
  Program, v rámci kterého si vyrobíte VLASTNÍ KNÍŽKU (technikou šité vazby). Délka trvání programu je 90 min. Workshop je vzhledem ke své náročnosti vhodnější spíše pro starší žáky a pro skupiny s maximálně 15 účastníky.
  Po dohodě lze doplnit program o workshop EX LIBRIS, délka trvání s touto dílnou je pak cca 3 vyučovací hodiny a zvýhodněná cena za obě dílny 80 Kč.

  Ruční papír
  Do slavné historie Jihlavy patří také jihlavské papírny. Výrobu ručního papíru si mohou studenti vyzkoušet v nové muzejní dílně za použití původních výrobních postupů: z papíroviny pomocí rámu a síta. Každý list takového papíru je originál. Jedinečnost výrobku je možné doplnit ještě dalším zdobením přírodninami a dalším materiálem, který mohou studenti do svého papíru během jeho výroby zapracovat.
  Tento program trvá 90 minut, maximální počet účastníků je 15 a je určen žákům základních škol (od 3 tříd) a studentům středních škol.


  _______________________________________________________

  Dílny se uskuteční v herně nebo v expozicích Muzea Vysočiny Jihlava.
  Není-li stanoveno jinak, je délka trvání dílen 2 vyučovací hodiny a cena za žáka je 50 Kč, pedagogický doprovod zdarma.

  V případě zájmu objednávejte program na tel. č. 567 573 899
  nebo na oberreiterova[zavinac]muzeum.ji.cz  nahoru