KDO JSEM?
Aneb vzpomínková soutěž…
Budeme si připomínat zajímavé osobnosti české kultury, vědy a společenského života, jejichž výročí narození či úmrtí si v letošním roce připomínáme.
Začínáme již od února!
Během dvou týdnů postupně zveřejníme na novinkách webových stránek jihlavského muzea a na našem muzejním instagramu pět dvouheslových indicií, které by měly zájemcům pomoci odhalit totožnost hledané osobnosti.
Správné jméno nám můžete sdělit prostřednictvím webových stránek – kontakty – napište nám a do předmětu, prosím, uveďte heslo: Kdo jsem? Na instagramu prosíme odpovědi do zpráv.
Na konci druhého týdne vždy zveřejníme jméno hledané osobnosti a také jméno výherce (pokud samozřejmě bude souhlasit).
Cenou pro vítěze bude celoroční volná vstupenka do jihlavského muzea.
HUGO HAAS /120. výročí narození/
herec, scenárista, textař
* 19. února 1901
† 1. prosince 1968
Významný český herec a režisér Hugo Haas se narodil v rodině brněnského židovského obchodníka s obuví. Studoval zpěv na brněnské konzervatoři. Po jejím absolutoriu získal angažmá v Národním divadle v Brně.
Od roku 1924 působil v Divadle Na Vinohradech v Praze a od roku 1930 v Národním divadle. Ve filmu se od počátku třicátých let uplatňoval nejen jako herec, ale také jako autor nebo spoluautor námětů, scénářů i jako filmový režisér.
Jeho prvním úspěchem ve zvukovém filmu byla postava židovského obchodníka Načeradce v komedii Muži v offsidu (1931). Největší úspěch u diváků sklízely jeho autorské komedie Život je pes (1933), Mazlíček (1934), Ať žije nebožtík (1935), Švadlenka (1936) a Mravnost nade vše (1937), které režíroval Martin Frič. Jeho nejslavnější filmovou rolí se však stal doktor Galén z Čapkovy Bílé nemoci (1937). Jeho posledním českým filmem byla komedie Miroslava Cikána Andula vyhrála (1938).
V roce 1939 dostal z rasových důvodů výpověď z Národního divadla. Krátce poté emigroval do USA. Od roku 1961 žil se svou manželkou ve Vídni. Do Československa zavítal už jen jednou v roce 1963. Zemřel v roce 1968 a je pohřben v Brně.
/Zdroj: www.ceskatelevize.cz/
Indicie:
- Narodil jsem se v Brně, měl jsem o dva roky staršího bratra Pavla
- Můj otec vlastnil obchod s obuví, na tehdejší dobu jsem neměl dobrý původ
- V roce 1923 jsem v němém filmu hrál roli notáře, moje poslední filmová role byla v komedii Miroslava Cikána
- Na začátku roku 1939 jsem kvůli svému původu dostal výpověď z Národního divadla, s manželkou jsme emigrovali
- Nakonec jsme se usadili ve Vídni, s výjimkou krátké návštěvy v r. 1963 jsem se do vlasti již nevrátil
---------------------------------------------------------------------------------
ZDENĚK MILER
* 21. února 1921
† 30. listopadu 2011
Zdeněk Miler byl český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti. Svoji činnost začal ve zlínských filmových atelierech a v roce 1945 začal pracovat v barrandovském studiu Bratři v triku, pod vedením Jiřího Trnky. Logo studia, tři kudrnatí kluci v námořnických tričkách, je také jeho dílo. Je tvůrcem mnoha animovaných postaviček, nejoblíbenější a nejznámější je samozřejmě Krtek. Existuje téměř padesát dílů s krtkovými příběhy. Zajímavostí je, že tento seriál není mluvený (s výjimkou 1. dílu – Jak krtek ke kalhotkám přišel), pouze Krteček a jeho malí kamarádi vydávají zvuky.
Svoji výtvarnou činnost rozšířil i o ilustrace dětských knížek, např. Františka Hrubína, Eduarda Petišky, Vladislava Vančury a Václava Čtvrtka.
Ocenění
- V roce 1956 ocenění Benátského lva na filmovém festivalu pro děti.
- cena festivalu Montevideo
- 28. října 2006 Medaile Za zásluhy I.stupně
/Zdroj: osobnosti.cz/
Indicie:
- Narodil jsem se v Kladně, vysokou školu jsem nemohl dostudovat
- Začínal jsem ve Zlíně, tvořil jsem hlavně pro děti
- Oblíbíl jsem si zvířátka, ilustroval jsem knihy známým spisovatelům
- Jeden živočich figuroval v mých seriálech téměř 50x, stal se oblíbeným, i když skoro nemluvil
- Nejznámější postavička se podívala i do vesmíru, za svoji tvorbu jsem dostal desítky ocenění