Vysočiny Jihlava  
velikost textu:  A A A
Plán přednášek pro veřejnost
26. 4. 2019 Mykologický rok 2018 na Vysočině
přednáší: Ing. Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 57/58, Jihlava
29. 4. 2019 Za přírodními krásami Mexika - II.
cestopisné povídání Ing. Ivana Kubáta z Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
"Cestopisné povídání za přírodními krásami Mexika 2. část"
Přednáška je zaměřena především na fotografování přírody, kaktusů, sukulentů a i ostatních rostlin v jejich domácím prostředí. Je i o zážitcích cestovatelů během cesty.
V této části se podíváme více do západních států Mexika k pobřeží Pacifického oceánu. Projeli jsme státy Aquascalientes, Guadalajara, Jalisco, Colima, Michoacan, Guanajuato, Guerrero, Puebla a Oaxaca.
7. 5. 2019 Milan Rastislav Štefánik - hvězdář, voják a diplomat. Sto let od jeho tragické smrti...
přednáší: Ing. Rostislav Rajchl z Hvězdárny a planetária Uherský Brod, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
10. 5. 2019 Kosmické počasí - jak ovlivňuje život na Zemi?
přednáší: Mgr. Lenka Zychová, Ph.D., Royal Belgian Institute for Space Aeronomy, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Ze Slunce i ze vzdálených končin vesmíru k nám dopadá nebezpečné záření ve formě energetických částic. Navíc, při silné sluneční aktivitě dochází ke geomagnetickým bouřím. Ty, společně s energetickým zářením ohrožují životy astronautů a komplikují vesmírné mise. Může ale kosmické počasí ohrozit i život zde na Zemi? A do jaké míry?

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
17. 5. 2019 Transsibiřskou magistrálou
přednáší: Miluška Mrvková, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Třešť
více informací
Je jí 87 let a projela desítky zemí. Zážitky z výletů zpracovává do vlastních dokumentárních filmů, kde krásné záběry doplňuje hudbou a autorským komentářem. Řeč je o cestovatelce Milušce Mrvkové, majitelce trofeje nejstarší turistka.

Výlet na Sibiř a cestu Transsibiřskou magistrálou řadí mezi ty nejkrásnější. Když se paní Mrvková na zájezd zařazený do kategorie „adventure“ čili adrenalinový, určený fyzicky zdatným turistům přihlásila, šla se do cestovky raději rovnou ukázat, aby jí uvěřili, že na to, aby jej absolvovala, skutečně má. Nejdelší železniční trať světa měří bezmála deset tisíc kilometrů a cesta po ní z Moskvy až na Dálný Východ trvala sedmnáct dní. Vlak projížděl dvěma kontinenty, stepí, tundrou, tajgou a vystřídalo se osm časových pásem.

O tom a dalších zážitcích přijede do třešťského muzea vyprávět paní Mrvková v pátek 17. května od 17.00 hodin. Jste srdečně zváni.
Science Café
21. 5. 2019 Umělá inteligence - dobrý sluha, zlý pán?
přednáší: Mgr. Roman Neruda, CSc., z Ústavu informatiky AV ČR, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
S praktickými aplikacemi umělé inteligence se dnes potkáváme na každém kroku, chytré fotoaparáty rozpoznávají obličeje, autonomní vozidla jezdí bezpečněji než člověk, zprávy z internetu lze automaticky překládat do jiných jazyků. Za boomem těchto technologií stojí algoritmy umělé inteligence a strojového učení, které jsou často inspirované přírodními jevy a procesy.

V prezentaci si ukážeme přístupy založené na umělých neuronových sítích a evolučních algoritmech, a jejich použití pro řešení praktických problémů. Budeme mluvit o kladech a záporech i možných nebezpečích spojených s pronikáním umělé inteligence do našeho života.
22. 5. 2019 Afrikou po stopách pašeráků
přednáší: Ing. arch. Jana Hajduchová z keňské organizace EAGLE Network, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Povídání o boji proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a dalšími produkty z chráněných zvířat v Africe. Organizace EAGLE Network působí ve střední a západní Africe už 15 let a za tu dobu dostala za mříže více jak 2000 pašeráků. Jak se taková práce dělá? O tom popovídá Ing. arch. Jana Hajduchová, která už pátým rokem žije v Keni a v EAGLE Network má na starosti média a sociální sítě.

Přednáška s besedou se uskuteční ve středu 22. května v 18 hodin v malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí 55.
27. 5. 2019 Rumunský Banát a srbská Vojvodina
přednáší: Vlastimil Budař a Milina Matulová, obřadní síň telčské radnice, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
více informací
Muzejní spolek v Třešti oslavil 100. výročí vzniku samostatného Československa netradičním způsobem,
a to návštěvou krajanů v Rumunsku a slovenské komunity v Srbsku.
Členové spolku navštívili centrum Slováků v Srbsku - městečko Bački Petrovac, dále Novy Sad s pevností Petrovaradin, město Kovačica poblíž Bělehradu, v srbské části Banátu vesničku Češko Selo, v rumunské části pak Gernik, Rovensko, Bígr a Svatou Helenu. Z tohoto zatím nejnáročnějšího a nejdelšího výletu třešťského Muzejního spolku je připravena přednáška s promítáním fotografií a povídáním o Češích a Slovácích žijících daleko od svého původního domova. Jste srdečně zváni!
13. 6. 2019 Příběh lunárního modulu
přednáší: Ing. Tomáš Přibyl, publicista a odborník na kosmonautiku, začátek v 17:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava
více informací
Lunární modul byl historicky jedinou skutečnou mimozemskou kosmickou lodí – a také byl zřejmě nejpodivnějším létajícím zařízením, jaké kdy lidé vytvořili. I sami astronauti o něm říkali, že „létá lépe, než vypadá“. Bez něj by lidé před padesáti lety nepřistáli na Měsíci. Příběh lunárního modulu je příběhem neskutečné lidské vynalézavosti, touhy a odvahy. Je to příběh cesty člověka na Měsíc.

Ing. Tomáš Přibyl: Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky v Technickém muzeu v Brně. Osobní stránky: www.kosmonaut.cz

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
24. 6. 2019 Santini není jenom Zelená Hora
přednáší: Ing. Petr Gryc, obřadní síň telčské radnice, začátek v 17:00
MVJ, pobočka Telč
21.10. 2019 Z Mexika do Somálska
přednáší: Jaroslav Šnicer z Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava, začátek v 18:00
MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednášky se konají v Malovaném sále v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55.

nahoru